Skip to content

2495 Cavallo DrVineland, NJ 08361

Built 1994

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 17, 2010

Property Information

Block6901
Lot13
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,620
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,400
22%
Improvement Value:$178,600
78%
Total Assessment$229,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,291+0.7%
2024$7,243+5.0%
2023$6,900+2.9%
2022$6,703+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 2353, Page 153

Property Built

Built

Year Built: 1994