Skip to content

2160 E Sherman Ave(Block 6901 Lot 110)Vineland, NJ 08361

Built 1900
Farm (Regular)

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 24, 2023

Property Information

Block6901
Lot110
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class16
Description2S-F-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,627
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,700
18%
Improvement Value:$191,800
82%
Total Assessment$234,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,466+0.7%
2024$7,417+5.0%
2023$7,065+2.9%
2022$6,864+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900