Skip to content

2014 E Sherman AveVineland, NJ 08361

Built 1993

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 5, 2025

Property Information

Block6901
Lot115
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,680
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,900
21%
Improvement Value:$150,000
79%
Total Assessment$190,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,078+0.7%
2024$6,038+5.0%
2023$5,752+2.9%
2022$5,588+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1993