Skip to content

1956 E Sherman AveVineland, NJ 08361

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 1, 2009

Property Information

Block6901
Lot117
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,884
Acreage5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,700
26%
Improvement Value:$169,000
74%
Total Assessment$228,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,282+0.7%
2024$7,234+5.0%
2023$6,891+2.9%
2022$6,694+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1890