Skip to content

1874 E Sherman Ave(Block 6901 Lot 118)Vineland, NJ 08361

Built 1930
Farm (Regular)
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Dec 1, 2025

Property Information

Block6901
Lot118
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage616
Acreage0.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,500
46%
Improvement Value:$49,700
54%
Total Assessment$92,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,936+0.7%
2024$2,916+5.0%
2023$2,778+2.9%
2022$2,699+1.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$580,000
DeedBook 4279, Page 7608Recorded1/2/2026

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 1255, Page 1097

Property Built

Built

Year Built: 1930