Skip to content

2307 Musterel LnVineland, NJ 08361

Built 2004

Owner
---
Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Jun 23, 2025

Property Information

Block6901
Lot194
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,558
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,900
23%
Improvement Value:$165,400
77%
Total Assessment$215,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,855+0.7%
2024$6,810+5.0%
2023$6,487+2.9%
2022$6,302+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft1,558DeedBook 4272, Page 2944Recorded7/2/2025

Property Sale

Sale
$271,000
Sq Ft1,558DeedBook 4206, Page 1636Recorded3/12/2021

Property Sale

Sale
$195,205
Sq Ft1,558DeedBook 4205, Page 1072Recorded2/18/2021

Property Built

Built

Year Built: 2004