Skip to content

2246 Gettysburg DrVineland, NJ 08361

Built 2003

Last Sale Price
$199,000
Last Sale Date
Jan 11, 2016

Property Information

Block6901
Lot199
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,502
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,300
25%
Improvement Value:$154,400
75%
Total Assessment$204,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,518+0.7%
2024$6,475+5.0%
2023$6,168+2.9%
2022$5,992+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$199,000

From:

To:

Sq Ft1,502DeedBook 4137, Page 2876Recorded1/14/2016

Property Sale

Sale
$169,855
DeedBook 2661, Page 160

Property Built

Built

Year Built: 2003