Skip to content

2312 Civil War RdVineland, NJ 08360

Built 2003

Last Sale Price
$281,500
Last Sale Date
Sep 17, 2020

Property Information

Block6901
Lot211
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,490
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,500
23%
Improvement Value:$170,100
77%
Total Assessment$219,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,992+0.7%
2024$6,946+5.0%
2023$6,617+2.9%
2022$6,428+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$281,500

From:

To:

Sq Ft1,490DeedBook 4199, Page 4009Recorded10/14/2020

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 2660, Page 234

Property Built

Built

Year Built: 2003