Skip to content

2468 Valhalla RdVineland, NJ 08361

Built 2007

Last Sale Price
$363,000
Last Sale Date
May 12, 2017

Property Information

Block6901
Lot39
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage3,464
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,800
15%
Improvement Value:$281,000
85%
Total Assessment$330,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,533+0.7%
2024$10,463+11.9%
2023$9,349+2.9%
2022$9,082+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$363,000

From:

To:

Sq Ft3,464DeedBook 4153, Page 3101Recorded5/23/2017

Property Sale

Sale
$357,710
DeedBook 4029, Page 85

Property Built

Built

Year Built: 2007