Skip to content

2809 Rome RdVineland, NJ 08361

Built 1969

Last Sale Price
$142,000
Last Sale Date
Apr 30, 2019

Property Information

Block6901
Lot58
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class16
Description1S-F-S
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,043
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,600
16%
Improvement Value:$123,000
84%
Total Assessment$146,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,668+0.7%
2024$4,637+5.0%
2023$4,417+2.9%
2022$4,291+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$142,000

From:

To:

Sq Ft2,043DeedBook 4180, Page 3355Recorded5/14/2019

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 4053, Page 7718

Property Sale

Sale
$194,900
DeedBook 4013, Page 4785

Property Built

Built

Year Built: 1969