Skip to content

2845 Rome RdVineland, NJ 08361

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 23, 1996

Property Information

Block6901
Lot61
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class16
Description1S-F-S
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,583
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,600
18%
Improvement Value:$104,700
82%
Total Assessment$128,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,085+0.7%
2024$4,058+5.0%
2023$3,866+2.9%
2022$3,755+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1968