Skip to content

2782 Hance Bridge RdVineland, NJ 08361

Built 2002

Last Sale Price
$362,500
Last Sale Date
Feb 26, 2022

Property Information

Block6901
Lot74
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,080
Acreage2.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,000
20%
Improvement Value:$205,900
80%
Total Assessment$258,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,243+0.7%
2024$8,189+5.0%
2023$7,801+2.9%
2022$7,578+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$362,500
Sq Ft2,080DeedBook 4223, Page 2134Recorded3/1/2022

Property Sale

Sale
$310,000
Sq Ft2,080DeedBook 4202, Page 3285Recorded12/17/2020

Property Sale

Sale
$288,000

From:

To:

Sq Ft2,080DeedBook 4134, Page 9580Recorded11/6/2015

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 2555, Page 216