Skip to content

2198 Yankee CtVineland, NJ 08361

Built 2003

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 23, 2010

Property Information

Block6906
Lot16
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,956
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,700
21%
Improvement Value:$186,800
79%
Total Assessment$236,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,530+0.7%
2024$7,481+5.0%
2023$7,126+2.9%
2022$6,922+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 4045, Page 1374

Property Sale

Sale
$221,944
DeedBook 2696, Page 278

Property Built

Built

Year Built: 2003