Skip to content

2209 Palermo AveVineland, NJ 08361

Built 2007

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Jun 7, 2005

Property Information

Block6906
Lot6
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,786
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
18%
Improvement Value:$205,400
82%
Total Assessment$250,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,973+0.7%
2024$7,920+5.0%
2023$7,545+2.9%
2022$7,329+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

DeedBook 2840, Page 327Recorded6/13/2005

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 2619, Page 113