Skip to content

2509 Valhalla RdVineland, NJ 08361

Built 2007

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 15, 2020

Property Information

Block6907
Lot3
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage4,031
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,000
14%
Improvement Value:$318,500
86%
Total Assessment$370,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,797+0.7%
2024$11,719+5.0%
2023$11,163+2.9%
2022$10,845+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 4078, Page 181

Property Sale

Sale
$366,574

From:

To:

DeedBook 4033, Page 2630NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/9/2007

Property Built

Built

Year Built: 2007