Skip to content

2547 Valhalla RdVineland, NJ 08361

Built 2007

Last Sale Price
$316,000
Last Sale Date
May 11, 2015

Property Information

Block6907
Lot5
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage3,300
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,500
16%
Improvement Value:$259,900
84%
Total Assessment$309,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,851+0.7%
2024$9,786+5.0%
2023$9,322+2.9%
2022$9,056+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$316,000

From:

To:

Sq Ft3,300DeedBook 4128, Page 5850Recorded5/14/2015

Property Sale

Sale
$294,844

From:

To:

DeedBook 4029, Page 3659NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/1/2007

Property Built

Built

Year Built: 2007