Skip to content

2649 Medina StVineland, NJ 08361

Built 2008

Last Sale Price
$379,000
Last Sale Date
Jun 23, 2012

Property Information

Block6908
Lot1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage3,872
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,900
15%
Improvement Value:$287,200
85%
Total Assessment$337,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,733+0.7%
2024$10,662+5.0%
2023$10,157+2.9%
2022$9,867+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$379,000

From:

To:

Sq Ft3,872DeedBook 4107, Page 6553Recorded7/31/2013

Property Sale

Sale
$434,574
DeedBook 4038, Page 6423

Property Built

Built

Year Built: 2008