Skip to content

2635 Pinehurst RdVineland, NJ 08361

Built 2008

Last Sale Price
$366,271
Last Sale Date
Jun 26, 2008

Property Information

Block6909
Lot5
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage3,939
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,500
13%
Improvement Value:$322,500
87%
Total Assessment$372,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,844+0.7%
2024$11,766+5.0%
2023$11,208+2.9%
2022$10,888+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$366,271
DeedBook 4046, Page 1944

Property Built

Built

Year Built: 2008