Skip to content

2841 Palermo AveVineland, NJ 08361

Built 1880

Last Sale Price
$218,850
Last Sale Date
Mar 8, 2021

Property Information

Block6910
Lot8
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class16
Description2S-F-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,450
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,600
24%
Improvement Value:$122,400
76%
Total Assessment$161,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,126+0.7%
2024$5,092+5.0%
2023$4,851+13.8%
2022$4,262+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$218,850
Sq Ft1,450DeedBook 4206, Page 5976Recorded3/22/2021

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 2598, Page 221

Property Built

Built

Year Built: 1880