Skip to content

2861 Palermo AveVineland, NJ 08361

Built 1998

Last Sale Price
$146,000
Last Sale Date
Nov 12, 2003

Property Information

Block6910
Lot10
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class16
Description2S-F-1AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,416
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,600
22%
Improvement Value:$136,900
78%
Total Assessment$175,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,588+0.7%
2024$5,551+5.0%
2023$5,288+2.9%
2022$5,137+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$146,000
DeedBook 2710, Page 259

Property Built

Built

Year Built: 1998