Skip to content

875 W Sherman AveVineland, NJ 08360

Built 1953

Last Sale Date
Sep 15, 2066

Property Information

Block7001
Lot14
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page70

Building Details

Building Class16
Description1S-CB
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage3,657
Acreage3.93

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,800
19%
Improvement Value:$190,900
81%
Total Assessment$235,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,505+0.7%
2024$7,455+5.0%
2023$7,102+2.9%
2022$6,899+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1953