Skip to content

3370 S Delsea DrVineland, NJ 08360

Built 1949
Commercial

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Aug 9, 2023

Property Information

Block7001
Lot31
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page70

Building Details

Building Class---
Description1.5S-CB-2UG
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,854
Acreage1.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,800
46%
Improvement Value:$96,700
54%
Total Assessment$179,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,715+0.7%
2024$5,678+5.0%
2023$5,408+2.9%
2022$5,254+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
Sq Ft1,854DeedBook 4245, Page 2895Recorded8/14/2023

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 1902, Page 338

Property Built

Built

Year Built: 1949