Skip to content

785 Di Falco AveVineland, NJ 08360

Built 1973
Commercial

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Oct 4, 2017

Property Information

Block4912
Lot20
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page49

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-A
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,696
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,100
50%
Improvement Value:$90,000
50%
Total Assessment$179,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,703+0.7%
2024$5,665+5.0%
2023$5,396+2.9%
2022$5,242+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft1,696DeedBook 4158, Page 6529Recorded10/11/2017

Property Sale

Sale
$33,600
DeedBook 1452, Page 308

Property Built

Built

Year Built: 1973