Skip to content

216 W Butler AveVineland, NJ 08360

Built 1910

Last Sale Price
$78,000
Last Sale Date
Mar 14, 1991

Property Information

Block7002
Lot37
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page70

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,694
Acreage1.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,800
26%
Improvement Value:$108,200
74%
Total Assessment$147,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,430+0.7%
2024$4,400+5.3%
2023$4,179+3.1%
2022$4,053+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 1889, Page 86

Property Built

Built

Year Built: 1910