Skip to content

66 Hendricks AveVineland, NJ 08360

Built 1925

Last Sale Date
Sep 6, 2056

Property Information

Block7003
Lot16
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page70

Building Details

Building Class16
Description1S-F-1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,658
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,100
26%
Improvement Value:$95,500
74%
Total Assessment$128,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,095+0.7%
2024$4,068+5.0%
2023$3,875+2.9%
2022$3,764+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$134,000

From:

To:

Sq Ft1,658DeedBook 4115, Page 4419Recorded3/24/2014

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 4098, Page 9961

Property Built

Built

Year Built: 1925