Skip to content

2277 S East BlvdVineland, NJ 08360

Built 1866

Last Sale Price
$10,000
Last Sale Date
Sep 5, 1996

Property Information

Block6201
Lot30
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class16
Description2S-F-1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,390
Acreage2.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,000
34%
Improvement Value:$83,400
66%
Total Assessment$126,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,775+0.7%
2024$3,748+5.3%
2023$3,558+3.2%
2022$3,450+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 2195, Page 217

Property Built

Built

Year Built: 1866