Skip to content

3730 S Delsea DrVineland, NJ 08360

Built 1966
Commercial

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Nov 17, 1999

Property Information

Block7007
Lot8
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page70

Building Details

Building Class---
DescriptionMOBILE HOME PAR
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage8.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$830,000
31%
Improvement Value:$1,849,000
69%
Total Assessment$2,679,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$85,299+0.7%
2024$84,737+5.0%
2023$80,718+2.9%
2022$78,414+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000
DeedBook 2402, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1966