Skip to content

3120 N West Blvd(Block 703 Lot 4)Vineland, NJ 08360

Built 1941
Farm (Regular)

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 29, 2020

Property Information

Block703
Lot4
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description1.5S-S-O
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,331
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,500
28%
Improvement Value:$96,900
72%
Total Assessment$134,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,279+0.7%
2024$4,251+5.0%
2023$4,049+2.9%
2022$3,934+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$75,500
DeedBook 1977, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 1941