Skip to content

500 Jennifer LnVineland, NJ 08360

Built 2021

Last Sale Price
$278,980
Last Sale Date
Apr 29, 2021

Property Information

Block7101
Lot34
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2AG
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,500
15%
Improvement Value:$223,300
85%
Total Assessment$261,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,336+0.7%
2024$8,281+5.0%
2023$7,888+600.0%
2022$1,127+1.4%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$197,000
DeedBook 2797, Page 63