Skip to content

85 E Sherman AveVineland, NJ 08360

Built 1890

Last Sale Price
$126,000
Last Sale Date
Dec 12, 2003

Property Information

Block7101
Lot5
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,896
Acreage0.93

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,400
97%
Improvement Value:$1,000
3%
Total Assessment$29,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$936+0.7%
2024$930-81.1%
2023$4,926+2.9%
2022$4,786+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 2711, Page 236

Property Built

Built

Year Built: 1890