Skip to content

461 Jennifer LnVineland, NJ 08360

Built 2005

Last Sale Price
$226,900
Last Sale Date
Nov 30, 2005

Property Information

Block7101
Lot42
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,988
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,900
22%
Improvement Value:$142,800
78%
Total Assessment$182,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,817+0.7%
2024$5,779+5.0%
2023$5,505+2.9%
2022$5,348+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$226,900

From:

To:

DeedBook 2893, Page 11NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/2/2005

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

DeedBook 2758, Page 206Recorded7/29/2004