Skip to content

440 Kristian DrVineland, NJ 08360

Built 2017

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Oct 21, 2021

Property Information

Block7101
Lot55
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,912
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,900
17%
Improvement Value:$195,900
83%
Total Assessment$235,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,508+0.7%
2024$7,458+5.0%
2023$7,105+2.9%
2022$6,902+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$135,000
Sq Ft1,912DeedBook 4217, Page 6247Recorded11/1/2021

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 2758, Page 206