Skip to content

501 Jennifer LnVineland, NJ 08360

Built 2006

Last Sale Price
$387,500
Last Sale Date
Oct 31, 2024

Property Information

Block7101
Lot44
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description1S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,150
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,900
22%
Improvement Value:$140,700
78%
Total Assessment$180,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,750+0.7%
2024$5,712+5.0%
2023$5,441+2.9%
2022$5,286+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$387,500
Sq Ft2,150DeedBook 4263, Page 1421Recorded11/18/2024

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$45,000

From:

To:

DeedBook 2798, Page 186Recorded12/29/2004

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

DeedBook 2796, Page 119Recorded12/21/2004