Skip to content

2832 S Main RdVineland, NJ 08360

Built 1922

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Apr 28, 2022

Property Information

Block7102
Lot25
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class45
Description2S-F-X-1UG
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage2,796
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,000
26%
Improvement Value:$74,000
74%
Total Assessment$100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,184+0.7%
2024$3,163+5.0%
2023$3,013+2.9%
2022$2,927+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft2,796DeedBook 4228, Page 1287Recorded6/6/2022

Property Built

Built

Year Built: 1922