Skip to content

2966 S Main RdVineland, NJ 08360

Built 1954
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Jun 30, 2025

Property Information

Block7102
Lot31
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class---
Description1S-S-A
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,200
17%
Improvement Value:$137,700
83%
Total Assessment$165,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,282+0.7%
2024$5,247+5.0%
2023$4,999+2.9%
2022$4,856+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4272, Page 4285Recorded7/7/2025

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 1825, Page 60

Property Built

Built

Year Built: 1954