Skip to content

646 Beacon AveVineland, NJ 08361

Built 2004

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Dec 17, 2004

Property Information

Block7102
Lot34
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description1S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,441
Acreage0.96

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,300
20%
Improvement Value:$148,300
80%
Total Assessment$185,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,910+0.7%
2024$5,871+5.0%
2023$5,592+2.9%
2022$5,433+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 2799, Page 217

Property Built

Built

Year Built: 2004