Skip to content

590 E Butler AveVineland, NJ 08360

Built 1981
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 13, 1991

Property Information

Block7103
Lot14
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-A
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,600
27%
Improvement Value:$80,500
73%
Total Assessment$110,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,506+0.7%
2024$3,482+5.0%
2023$3,317+2.9%
2022$3,223+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1981