Skip to content

800 E Butler AveVineland, NJ 08361

Built 1947

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 25, 2064

Property Information

Block7104
Lot53
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,331
Acreage1.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,200
33%
Improvement Value:$90,300
67%
Total Assessment$135,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,064+0.7%
2024$4,036+5.3%
2023$3,833+3.1%
2022$3,716+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 1026, Page 578

Property Built

Built

Year Built: 1947