Skip to content

1590 Pennsylvania AveVineland, NJ 08361

Built 1948

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 28, 1982

Property Information

Block7201
Lot51
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page72

Building Details

Building Class16
Description1S-S-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,344
Acreage1.88

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,500
26%
Improvement Value:$125,700
74%
Total Assessment$170,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,919+0.7%
2024$4,883+0.1%
2023$4,878+3.1%
2022$4,732+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1948