Skip to content

1018 Alexander DrVineland, NJ 08361

Built 1942

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 26, 2015

Property Information

Block6801
Lot103
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F-1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,276
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,100
26%
Improvement Value:$96,600
74%
Total Assessment$130,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,161+0.7%
2024$4,134+5.0%
2023$3,938+2.9%
2022$3,826+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$79,900
DeedBook 2533, Page 280

Property Built

Built

Year Built: 1942