Skip to content

3164 S Lincoln AveVineland, NJ 08361

Built 2005

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 12, 2019

Property Information

Block7105
Lot11
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description1S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,607
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,600
15%
Improvement Value:$200,200
85%
Total Assessment$236,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,540+0.7%
2024$7,490+11.0%
2023$6,749+2.9%
2022$6,556+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2005