Skip to content

1301 Hope StVineland, NJ 08361

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 24, 1999

Property Information

Block7105
Lot7
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,564
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,700
20%
Improvement Value:$144,700
80%
Total Assessment$180,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,744+0.7%
2024$5,706+5.0%
2023$5,435+2.9%
2022$5,280+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1986