Skip to content

3134 S Lincoln AveVineland, NJ 08361

Built 1971

Last Sale Price
$283,000
Last Sale Date
Apr 14, 2023

Property Information

Block7105
Lot9
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,691
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,600
22%
Improvement Value:$126,200
78%
Total Assessment$161,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,152+0.7%
2024$5,118+16.2%
2023$4,405+3.1%
2022$4,272+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$283,000
Sq Ft1,691DeedBook 4242, Page 6298Recorded6/6/2023

Property Sale

Sale
$145,000
Sq Ft1,691DeedBook 4233, Page 7688Recorded10/17/2022

Property Sale

Sale
$17,500
DeedBook 1264, Page 864

Property Built

Built

Year Built: 1971