Skip to content

813 E Butler AveVineland, NJ 08361

Built 1928

Last Sale Price
$132,000
Last Sale Date
Sep 4, 2003

Property Information

Block7106
Lot6
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description1.75S-X
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,748
Acreage1.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,200
32%
Improvement Value:$99,900
68%
Total Assessment$146,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,652+0.7%
2024$4,621+5.0%
2023$4,402+2.9%
2022$4,276+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 2692, Page 321

Property Built

Built

Year Built: 1928