Skip to content

855 E Butler AveVineland, NJ 08361

Built 2001

Last Sale Price
$44,000
Last Sale Date
Oct 29, 1999

Property Information

Block7106
Lot8
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description1S-F-AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,112
Acreage8.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,100
26%
Improvement Value:$192,900
74%
Total Assessment$261,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,060+0.7%
2024$8,005+5.1%
2023$7,614+3.0%
2022$7,389+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$44,000
DeedBook 2396, Page 18