Skip to content

897 E Butler AveVineland, NJ 08361

Built 1988

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Oct 23, 1992

Property Information

Block7106
Lot10
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page0071

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -1AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,240
Acreage2.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,900
21%
Improvement Value:$193,800
79%
Total Assessment$246,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,855+0.7%
2024$7,803+5.0%
2023$7,433+2.9%
2022$7,221+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 1968, Page 257

Property Built

Built

Year Built: 1988