Skip to content

391 Sheridan AveVineland, NJ 08360

Built 2004

Last Sale Price
$161,750
Last Sale Date
Oct 5, 2004

Property Information

Block7110
Lot10
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description1S-F-1AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,176
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,100
20%
Improvement Value:$123,500
80%
Total Assessment$154,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,922+0.7%
2024$4,890+5.0%
2023$4,658+2.9%
2022$4,525+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$161,750
DeedBook 2777, Page 98

Property Built

Built

Year Built: 2004