Skip to content

285 Sheridan AveVineland, NJ 08360

Built 1999

Last Sale Date
Jul 5, 2007

Property Information

Block7110
Lot4
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class45
DescriptionX-1S-F
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage1,944
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,100
14%
Improvement Value:$183,500
86%
Total Assessment$214,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,833+0.7%
2024$6,788+5.0%
2023$6,466+2.9%
2022$6,281+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4028, Page 1668

Property Built

Built

Year Built: 1999