Skip to content

353 Sheridan AveVineland, NJ 08360

Built 1993

Last Sale Price
$199,900
Last Sale Date
Jan 13, 2006

Property Information

Block7110
Lot8
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,248
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,100
21%
Improvement Value:$115,800
79%
Total Assessment$146,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,677+0.7%
2024$4,646+5.0%
2023$4,426+2.9%
2022$4,300+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$199,900
DeedBook 2907, Page 195

Property Built

Built

Year Built: 1993