Skip to content

3568 S Main RdVineland, NJ 08360

Built 1993

Last Sale Price
$291,500
Last Sale Date
Sep 11, 2024

Property Information

Block7111
Lot59
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class45
Description1S-F-X
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage2,760
Acreage0.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,500
28%
Improvement Value:$93,500
72%
Total Assessment$129,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,107+0.7%
2024$4,080+5.0%
2023$3,887+2.9%
2022$3,776+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$291,500
Sq Ft2,760DeedBook 4260, Page 5599Recorded9/13/2024

Property Sale

Sale
$257,500
Sq Ft2,760DeedBook 4226, Page 4593Recorded5/2/2022

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$14,000
DeedBook 1786, Page 90